"Festyn Pogranicza 2010" przeszedł do historii

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności "Festyn Pogranicza 2010" przeszedł do historii

Za nami tegoroczny debiut nowej formuły święta Paczkowa - "Festynu Pogranicza 2010", którego bogaty program zapewnił liczne atrakcje przez dziewięć dni września. Dziś pora na relację z drugiego weekendu imprezy - 18 i 19 września.

Już w piątek 17 września wszyscy spacerujący po paczkowskim rynku mieli okazję poczuć przedsmak weekendowych wydarzeń - na parkingu obok ratusza działalność rozpoczął Mateusz Grobelny. Artysta ceramik z Paczkowa zapoznał mieszkańców miasta ze swoim autorskim projektem - "Akwarium Ognia". Grobelny wybudował w centrum naszego miasta pokaźnych rozmiarów piec ceramiczny. Jego konstrukcja pokryta była matą krzemową, która sprawiła, że podczas przeprowadzanego po zmroku wypału piec przypominał... swoistą lampę. Wieczorem szalejące we wnętrzu  płomienie rozświetliły od wewnątrz transparentną obudowę pieca. Zainstalowane przy budowli kominy buchały ogniem i dymem, a w rozpalonych do temperatury ponad 1200°C komorach wypalały się gliniane prace dzieci z terenu polsko-czeskiego pogranicza, które w zeszłym tygodniu uczestniczyły w Warsztatach Garncarskich. Podczas tego niezwykłego plenerową pokazu wytwarzania ceramiki widzowie mieli okazję poznać "od podszewki" proces wypalania ręcznie wytwarzanych prac, osobiście porozmawiać z twórcą projektu oraz obejrzeć materiały filmowe na temat działalności Mateusza Grobelnego i jego Pracowni GAR.

W sobotę, obok pracującego przy "Akwarium Ognia" Grobelnego, pojawili się absolwenci Katedry Szkła Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którzy zaoferowali wszystkim zgromadzonym ciekawy pokaz dmuchania szkła. Zaprezentowano m.in. techniki kształtowania gorącego szkła poprzez dmuchanie do form, a także dmuchanie w piszczel oraz kształtowanie przez "wyginanie", "wydłużanie" czy "wyciąganie".
Wieczorem dzieci z Polski i Czech wzięły udział w warsztatach teatralnych, które poprowadzili aktorzy Stowarzyszenia "Akademia Wyobraźni" z Wrocławia oraz Teatru Ulicznego "TUB" z Bystrzycy Kłodzkiej. Zwieńczeniem ich wysiłków było wspólne zaprezentowanie widowiska pt. "Cytaty z wyobraźni". Spektakl, zaprezentowany przy pomocy potężnych teatralnych lalek, z wykorzystaniem elementów tańca z ogniem i udziałem szczudlarzy, był swego rodzaju teatralnym nawiązaniem do historii Paczkowa i ciekawą artystyczną interpretacją kilku legend, również tych wywodzących się z naszego miasta.

Niedziela na paczkowskim rynku przyniosła kontynuację garncarskiej działalności Mateusza Grobelnego oraz dalszy ciąg pokazów specjalistów od artystycznego dmuchania szkła. Wieczorem "Festyn Pogranicza - Paczków 2010" zwieńczył w Kinie Kopernik seans "Ziemi obiecanej" - kultowego filmu Andrzeja Wajdy z 1979 roku.

"Festyn Pogranicza - Paczków 2010" już za nami. Na brak atrakcji nie można było narzekać, bo od 11 do 19 września paczkowianie mieli okazję wziąć udział w wielu interesujących wydarzeniach kulturalnych - wystawach, pokazach, warsztatach i koncertach. Przypomnijmy, że pierwszy weekend imprezy upłynął w naszym mieście w iście średniowiecznej atmosferze. Dopisała też pogoda, co w dużej mierze przyczyniło się do powodzenia debiutującej w tym roku nowej formuły święta Paczkowa. Ogromne wyrazy uznania należą się głównym organizatorom wszystkich atrakcji - pracownikom Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie, na czele z Dyrektorem Andrzejem Kłoczko, debiutującym w roli naczelnego koordynatora całego przedsięwzięcia.

Pozostaje mieć nadzieję, że mieszkańcom i gościom Paczkowa nowe oblicze dawnych "Dni Paczkowa" przypadło do gustu i że już w przyszłym roku doczekamy się kolejnej odsłony miejskiej imprezy w średniowiecznym, artystycznym i nieco tajemniczym klimacie, który tak znakomicie pasuje do scenerii zabytkowego "Polskiego Carcassonne".

Projekt imprezy "Festyn Pogranicza - Paczków 2010" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice. 

fot. Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie

OtwĂłrz